Виставка в КМЦ «ОДЕСЬКІ ЛАСОЩІ» Стас Жалобнюк / натюрморт

OL 01У Культурно-мистецькому центрі НаУКМА відкрилася виставка одеського художника Стаса Жалобнюка «Одеські ласощі». В експозиції представлено 32 живописні натюрморти, створені протягом 2014-2024 років, зокрема із серій «Стравопис», «Бог ще не знав, як вчинить», «Requiem» та інших, які є безпосереднім відгуком митця на події російсько-української війни.

 

Стас Жалобнюк (нар. 1976 року) є представником одеської живописної школи (освіту отримав на живописному відділенні Одеського художньо-театрального училища), у його полотнах та інсталяціях присутні відсилки до мотивів відомих одеських митців другої половини ХХ століття.

 

Після 2014 року художник активно осмислює прояви деколонізаційних процесів, що відбуваються в його рідній Одесі, а після повномасштабного вторгнення — його творчість цілком зосереджена на фіксації міста біля Чорного моря як фронтиру російсько-української війни.

 

У своїх роботах Стас Жалобнюк піддає візуальній критиці підрадянський міф Одеси як хитруватого міста-жартуна та фіксує зміну ставлення до нав’язаної після Другої світової війни ідеологеми, ніби «перлина біля моря» має найпривабливіші для літнього відпочинку пляжі й розкішну одеську гастрономічну традицію. Щоб підважити ці «маскультівські» кліше, живописець використовує олійний і темперний живопис, інсталяції, колажі, саморобні книги, влаштовує перформанси.

 

«У натюрмортах представників одеської школи другої половини ХХ століття, — наголошує кураторка виставки мистецтвознавиця Діана Клочко, — була присутня антитеза ідеї «південних розкошів»: строгість і уважність до кожної деталі, чи то фрукта, чи далеко не аристократичного посуду, введення стереометричних фігур, лапідарність композиції, складне, далеко не яскраве літнє освітлення. Стас Жалобнюк добре знається на історії одеського натюрморту — ще не написаної історії, про яку він нагадує глядачам своїми радше кухонними трапезами. В яких обов’язково є і знання специфіки регіональної кухні, і її колористичних акцентів — як-от виїдена кривава серцевина моченого кавуна, поряд із яким нерідко бачимо й порожній гранчак. Зелена цибуля, вилущений часник, кров’янка на пательні, шматок сала чи підчеревини, яєшня і «тюлечка» — всі ці «їстівні спеціалітети» здаються ніби занадто простацькими, якби не колорит і згущеність атмосфери навколо наїдок. «Одеські ласощі» містять багато чорного кольору — улюбленого кольору художника, який вважає його найкращим із можливих. Та чорний у цих натюрмортах не створює відчуття ночі, бруду чи екзистенційного мороку. Завдяки його доречному використанню художник показує правду краси життя «біля чорного Чорного моря», навіть у часи війни. Його композиції представляють звичні, буденні, у чомусь навіть бідні, страви одеситів, але їх живописну красу — кольорів, фактур, світіння, об’єднання сенсу композиційних метафор та елементів колажу — у цих натюрмортах збережено».

 

Твори одеських художників були присутні в культурному просторі Могилянки з початку 1990-х років: одесити привозили колективні й авторські виставки, демонструючи їх у галереї ім. Олени Замостян. У мистецькій колекції НаУКМА зберігаються картини та графічні композиції, передані художниками в дар університету. Є серед них і натюрморти. Експозиційний проєкт Стаса Жалобнюка у Культурно-мистецькому центрі продовжує цю лінію присутності «міста біля Чорного моря» у культурному просторі Могилянки.

 

Виставка триває до 20 грудня в залі «Колізей» (2-й поверх), щодня з 9:00 до 20:00
Культурно-мистецький центр НаУКМА, вул. Іллінська, 9
Вхід вільний

 

Фото Сергій Россінський

 

OL 02

OL 02
OL 03
OL 03
OL 4
OL 4
OL 5
OL 5
OL 06
OL 06
OL 07
OL 07
OL 08
OL 08
OL 09
OL 09
OL 10
OL 10


OL 12
OL 12
OL 13
OL 13
OL 14
OL 14

 

 



 

 

 

 

 

 

 

© 2012-2024 Національний університет «Києво-Могилянська академія»
вул. Сковороди 2, Київ 04070, Україна