У НаУКМА відбулась лекція Нарімана Джеляла «Чому Крим важливий?»
- Деталі
- Дата публікації: П'ятниця, 21 березня 2025, 10:01
У Національному університеті «Києво-Могилянська академія» відбулася відкрита лекція Почесного Доктора НаУКМА, першого заступника Голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла — «Чому Крим важливий?».
Захід було організовано Центром «Кримські cтудії» Києво-Могилянської академії.
Контроль над Кримом означає контроль над Чорним морем. Втрата півострова ослабила обороноздатність України, змінила баланс сил у регіоні та відкрила для Росії шлях до військової експансії. Крим перетворився на військову базу, яка загрожує не лише Україні, а й усьому Причорномор’ю. Чи справді війна завершиться в Криму? Як відбудовувати півострів після деокупації? Якою має бути політика реінтеграції, щоб Крим повернувся не лише територіально? Чому півострів завжди мав стратегічне значення? Чи може Україна без Криму бути цілісною державою? Як його майбутнє вплине на стабільність усього регіону? — відповіді на ці питання через призму історії, сучасних подій та майбутніх викликів допоможуть краще зрозуміти роль Криму в українському та світовому контексті.
Під час лекції Наріман Джелял наголосив, що звільнення Криму є необхідною умовою для міжнародної суб’єктності України, адже його окупація не лише загрожує національній безпеці, а й підриває глобальну систему міжнародного права.
«Втрата Криму, а тим паче свідома відмова від володіння півостровом як територією України ставить під сумнів принцип непорушності кордонів, принцип міжнародної системи безпеки, яка склалася після Другої Світової війни. Ця система зараз проходить велике випробування. Якщо зараз в Україні вона спрацює, то по світу вже чекають інші. Тобто це остаточно розбалансує і без того крихку систему міжнародних відносин, яка забезпечувала більш-менш цивілізовані відносини між державами протягом десятиліть».
Окремо було розглянуто економічний потенціал півострова: не тільки курорт і зовсім не туризм був галуззю номер один до окупації. На першому місці була легка та хімічна промисловість і два з переліку найбільших хімічних підприємств України — «Кримський Титан» та Красноперекопський содовий завод — знаходились в Криму.
«Насправді півострів має величезний потенціал і це виключно питання господарювання. Питання наскільки ми готові правильно використовувати всі компоненти економіки Криму — в сільському господарстві, в туризмі, у видобутку копалин та у промисловості», — сказав Наріман Джелял слухачам лекції.