Факультет гуманітарних наук

Загальна інформація

MazinD Декан факультету

Мазін Дмитро Михайлович

кандидат філологічних наук, доцент,

корпус 1, кімната 201
(044) 425-14-20
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
 
   
Yourinets Заступник декана

Юринець Ярина Ігорівна

старший викладач
кафедри філософії та релігієзнавства

корпус 1, кімната 205
(044) 425-14-20
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Офісні години:
вівторок — 10:00 - 12:00,
четвер    — 11:00 - 13:00

 

   

 

Провідні спеціалісти деканату ФГН


Гаращенко Тетяна Григорівна

корпус 1, кімната 203
(044) 425-14-20

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Дубіна Ярослава Анатоліївна

корпус 1, кімната 205
(044) 425-14-20

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Спеціаліст
Школовий Антон Сергійович
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
 
 
Лаборант
Овсійчук Василь Васильович
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
 
 
 

 

МІСІЯ, ВІЗІЯ, СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ ФАКУЛЬТЕТУ

 

Місія. Факультет гуманітарних наук (ФГН) є науково-освітнім підрозділом Національного університету «Києво-Могилянська академія», який створює, зберігає та поширює наукові знання у галузі гуманітаристики; формує висококваліфікованих, компетентних, здатних до соціальної і професійної мобільності та конкурентоспроможних на ринку праці фахівців у гуманітарній сфері; сприяє формуванню творчої особистості, спроможної до незалежного мислення і відповідальної дії задля розвитку відкритого і демократичного суспільства.

 

Становлення Факультету гуманітарних наук розпочалося з часу відродження університету «Києво-Могилянська академія». Нині до складу факультету входять вісім кафедр: англійської мови, археології, історіїфілософії та релігієзнавствакультурологіїлітературознавства ім. В. Моренцязагального та слов’янського мовознавстваукраїнської мови. Здобувачі освіти навчаються на 5 бакалаврських, 8 маґістерських і 5 докторських програмах.

 

Візія. Факультет гуманітарних наук є лідером гуманітарної освіти в Україні, який поєднує науково-дослідну, освітню, просвітницьку і культурну діяльність. Факультет гуманітарних наук є визнаним міжнародною академічною спільнотою осередком наукових досліджень у гуманітарній галузі та інновацій у підготовці фахівців-гуманітаріїв.

 

Основними стратегічними цілями факультету гуманітарних наук є:

 

  • забезпечення високої якості освітнього процесу задля формування у здобувачів вищої освіти знань, умінь і навичок, які відповідають найвищому рівню світових академічних стандартів та потребам суспільства і ринку праці;
  • інтенсифікація наукової діяльності з метою забезпечення дослідницького статусу університету;
  • налагодження наукового, освітнього та інформаційного обміну між могилянським та міжнародним гуманітарним науково-освітнім середовищем;
  • поглиблення партнерських стосунків та співпраці з вітчизняними освітніми та науковими інституціями у сфері гуманітарної освіти і науки.

 

ДОСЯГНЕННЯ, МІСЦЕ В РЕЙТИНГАХ

 

За рейтингами працедавців, які з 2007 р. проводить журнал «Гроші», ФГН є визнаним лідером серед закладів вищої освіти України в царині гуманітарної освіти. НаУКМА систематично очолює цей рейтинг з гуманітарних спеціальностей, випереджаючи решту   українських університетів.

 

 

ОСВІТНІ ПРОГРАМИ

 

Бакалаврський рівень

 

Магістерський рівень

 

PhD-програми

 

ДОДАТКОВІ МОЖЛИВОСТІ НАВЧАННЯ

 

Студенти мають змогу отримати додаткову спеціалізацію з історії, філософії та культурології (із видаванням свідоцтва) або опанувати сертифікатні програми: «Історія дипломатії», «Мистецтвознавство», «Музеєзнавство», «Перекладацька та редакторська діяльність», «Полоністичні студії», «Релігієзнавство»; прослухати оригінальні авторські курси, зокрема у провідних вітчизняних і зарубіжних науковців; поглибити рівень освіти шляхом вивчення дисциплін інших напрямів (дисципліни вільного вибору); вдосконалити знання англійської мови; опанувати латину та низку «нових» іноземних мов (польська, чеська, хорватська, німецька, французька, іспанська, італійська, шведська, фінська, арабська, іврит тощо).

 

Зокрема кафедра англійської мови пропонує студентам усіх рівнів освіти в НаУКМА як обов’язкові курси, так і широкий спектр вибіркових спеціалізованих курсів з англійської мови. З 2013 р. при кафедрі працює Центр англомовного письма (English Writing Center), який надає практичні консультації студентам та викладачам щодо підготовки писемних текстів англійською мовою з різних дисциплін, проводить тренінги з найактуальніших проблем наукового письма. Підготовка фахівців-гуманітаріїв за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр» і «маґістр» передбачає органічне поєднання загальногуманітарної, природничо-наукової, професійної і практичної складових. Процес навчання спрямовано не лише на здобуття знань, а й на оволодіння навичками самостійного критичного мислення, розвиток аналітичних здібностей, ораторської майстерності, здатності до комунікації, творчої діяльності та наукових студій. Студенти ФГН мають змогу отримати ґрунтовну освіту і сформувати навички науково-дослідної, науково-організаційної та професійно-педагогічної діяльності.

 

Напрями наукових досліджень

 

НАУКОВА РОБОТА

 

До складу ФГН входять 8 кафедр (англійської мови, археології, історіїфілософії та релігієзнавствакультурологіїлітературознавства ім. В. Моренцязагального та слов’янського мовознавстваукраїнської мови), на яких працюють 178 викладачів, визнаних фахівців і науковців у різних царинах гуманітарного знання. 35 викладачів ФГН мають ступінь доктора наук, 92 викладачі — ступінь кандидата наук (PhD); 7 штатних викладачів мають почесні звання «Заслужений діяч науки і техніки України», «Заслужений діяч мистецтв України», «Заслужений працівник культури України». Поєднання навчання з науковою роботою — засадничий принцип, який сповідує НаУКМА з перших років свого відродження. Зусиллями кафедр і наукових центрів ФГН у 2021 р. НаУКМА здобув державну атестацію в частині провадження наукової (науково-технічної) діяльності за напрямом «Гуманітарні науки» (категорія Б).

 

На кафедрах ФГН сформовані й розвиваються наукові школи; виконуються міжнародні наукові проєкти та науково-дослідні теми, фінансовані з державного бюджету; проводяться різноманітні наукові заходи всеукраїнського і міжнародного рівнів. Факультет співпрацює з усіма науково-дослідницькими центрами і підрозділами НаУКМА гуманітарного профілю.

 

Навчальний процес на Факультеті гуманітарних наук органічно пов’язаний із науковими студіями. При факультеті працюють такі дослідницькі осередки:

 

 

Навчально-науковим підрозділом НаУКМА була Кафедра ЮНЕСКО «ПРАВА ЛЮДИНИ, МИР, ДЕМОКРАТІЯ, ТОЛЕРАНТНІСТЬ І ВЗАЄМОРОЗУМІННЯ МІЖ НАРОДАМИ» (керівник — Ю.І. Сватко, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. ), яку було створено у 1998 р. (ухвала Вченої ради від 25.06.1998). Історію кафедри варто відслідковувати від 1997 р., коли під час візиту тодішнього Генерального Директора ЮНЕСКО Федеріко Майора до України було підписано Меморандум про співробітництво між Урядом України і ЮНЕСКО. А вже наступного, 1998 року відбулося підписання відповідного двостороннього Договору між ЮНЕСКО і НаУКМА.

 

Кафедра мала міждисциплінарний профіль, а серед її основних завдань була розробка, реалізація та просування освітніх курсів і програм, наукових, просвітницьких і культурних проектів, а також стратегічних документів, пов’язаних із галузями компетенції ЮНЕСКО.

 

 

ПАРТНЕРИ ТА МІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ

 

Факультет гуманітарних наук активно співпрацює з науково-дослідними інститутами Національної академії наук України (зокрема з Інститутом філософії імені Г. С. Сковороди, Інститутом літератури імені Т. Г. Шевченка, Інститутом археології, Інститутом історії України, Інститутом української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського, Інститутом сходознавства імені А. Ю. Кримського) та Національної академії мистецтв України (Інститут культурології). До викладання на факультеті залучають фахівців із провідних українських, європейських та американських університетів. Кафедри ФГН плідно співпрацюють із Ягеллонським, Варшавським, Познанським, Гданьським і Люблінським ім. Марії Кюрі-Склодовської університетами (Польща), Дрезденським, Гіссенським та Берлінським університетами (Німеччина), Центральноєвропейським університетом (Угорщина), Єрусалимським університетом (Ізраїль), Техаським університетом (США), Монреальським і Торонтським університетами, університетом МакЮена (Канада), Університетом Глазго (Велика Британія). Студенти і викладачі ФГН систематично беруть участь у міжнародних програмах академічної мобільності в університетах Європи, Канади і США.

 

НАУКОВІ ПРОЄКТИ

 

Науковий проєкт «Історія України в європейському контексті: сучасні підходи і напрямки досліджень»

Керівник — PhD, кандидат історичних наук, професор Наталія Шліхта.

Термін виконання: 2023‒2028 рр.

Номер державної реєстрації: 0123U101769

Мета проєкту — дослідження історії України ранньомодерного, нового та новітнього часу (зокрема у царинах політичної, соціокультурної, соціорелігійної, соціально-економічної, інтелектуальної історії та історії повсякдення) з урахуваннням новітніх тенденцій у розвитку західної гуманітаристики та в контексті історії Центрально-Східної Європи.

Очікувані результати: підготовка і захист дисертаційних робіт, публікація наукових статей, монографій, науково-методичних праць.

Виконавці: викладачі, аспіранти, студенти кафедри історії.

 

 

Науковий проєкт «Первісна історія України за новітніми даними археології та антропології»

Керівник — доктор історичних наук, доцент Віктор Клочко.

Термін виконання: 2022‒2027 рр.

Номер державної реєстрації: 0122U002616

Мета проєкту — дослідження проблем первісної історії України на підставі новітніх даних археології та антропології від появи на українських теренах людини до розвиненого середньовіччя.

Очікувані результати: серія наукових статей, монографій, збірників наукових праць за тематикою проєкту

Виконавці: викладачі, аспіранти, студенти кафедри археології.

 

 

Науковий проєкт «Теоретична і практична філософія: історія та сучасність»

Керівник — доктор філософських наук, професор, завідувач каф. філософії та релігієзнавства Вадим Менжулін.

Термін виконання: 2021‒2025 рр.

Номер державної реєстрації: 0121U100322.

Мета проєкту — дослідження актуальних проблем теоретичної та практичної філософії в контексті історичного розвитку та сучасного стану філософських знань; аналіз класичних та новітніх філософських концепцій; розробка ефективних філософських методів та підходів; вивчення малодосліджених сторінок історії української та світової філософської думки.  

Очікувані результати: підготовка і захист дисертаційних робіт, публікація наукових статей, монографій, науково-методичних праць.

Виконавці: викладачі, аспіранти, студенти кафедри філософії та релігієзнавства.

 

Науковий проєкт «Лексика та граматика мовних систем: діахронія і сучасний стан»

Керівник — кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент, завідувач каф. загального і слов’янського мовознавства Світлана Куранова.

Термін виконання: 2019‒2024 рр.

Номер державної реєстрації: 0118U001739

Мета проєкту — отримання нових наукових даних з таких напрямів, як історія української мови у зв’язку з іншими слов’янськими та європейськими мовами, порівняльно-історичне і типологічне мовознавство, загальне мовознавство, провідним аспектом у дослідженні яких є лексика та граматика мовних систем у діахронії та синхронії.

Очікувані результати: підготовка дисертацій, монографій, словників, наукових статей,   підручників, посібників із зазначеної проблематики.  

 

НАУКОВА ПЕРІОДИКА ФАКУЛЬТЕТУ

 

Kyiv-Mohyla Humanities Journal

Електронний англомовний рецензований журнал відкритого доступу з питань літератури, історії і філософії (з головним наголосом на Центрально-Європейських студіях та україністиці). Видається з 2014 р. Індексований у Scopus, WoS та інших авторитетних міжнародних наукометричних базах. Входить до переліку наукових фахових видань України (категорія А) за спеціальностями 032 «Історія та археологія», 033 «Філософія», 035 «Філологія».

 

Мова: класичне — модерне — постмодерне

Науковий рецензований журнал відкритого доступу, що публікує статті з мовознавчої проблематики. Видається з 2014 р. у друкованому й електронному вигляді. Пріоритетними для журналу є дослідження з лінгвістичної семантики й прагматики, актуальних проблем граматики, когнітивної лінгвістики, проблем лінгвістики тексту та дискурсології, історії мови, діалектології, соціолінгвістики, компаративістики та перекладознавства. Входить до переліку наукових фахових видань України (категорія Б) за спеціальністю 035 «Філологія».

 

Наукові записки НаУКМА. Історичні науки

Науковий рецензований журнал відкритого доступу, що публікує статті з історії України, всесвітньої історії, історіографії, джерелознавства, фахові рецензії на наукові праці із зазначених напрямків, а також здійснює першодруки історичних джерел. Журнал заснований кафедрою історії НаУКМА у 1998 р. До 2018 р. був частиною багатосерійного видання «Наукові записки НаУКМА». Видається у друкованому й електронному вигляді. Входить до переліку наукових фахових видань України (категорія Б) за спеціальністю 032 «Історія та археологія».

 

Наукові записки НаУКМА. Історія і теорія культури

Науковий рецензований журнал відкритого доступу, що публікує оригінальні статті та дослідницькі матеріали в галузі культурології. Заснований кафедрою культурології НаУКМА у 1997 р. як частина багатосерійного видання «Наукові записки НаУКМА». Видається у друкованому й електронному вигляді; під чинною назвою ‒ з 2018 р. Входить до переліку наукових фахових видань України (категорія Б) за спеціальністю 034 «Культурологія».

 

Наукові записки НаУКМА. Літературознавство

Науковий рецензований журнал відкритого доступу, що публікує оригінальні статті та дослідницькі матеріали в галузі літературознавства, зокрема з питань української та світової літератур, теорії літератури та компаративістики. Журнал є спадкоємцем фахових збірників «Наукові записки НаУКМА. Філологічні науки (Літературознавство)» та «Магістеріум НаУКМА. Літературознавчі студії», що видавалися кафедрою літературознавства з 1998 р. у рамках серійного видання. З 2018 р. виходить як окреме щорічне видання у друкованому й електронному вигляді. Входить до переліку наукових фахових видань України (категорія Б) за спеціальністю 035 «Філологія».

 

Наукові записки НаУКМА. Філософія та релігієзнавство

Науковий рецензований журнал відкритого доступу, що публікує оригінальні статті й дослідницькі матеріали, які висвітлюють розвиток філософської думки на українських теренах (зокрема історію вітчизняної духовно-академічної та університетської філософії); аналізують світову філософію як в історичній ретроспективі, так і в перспективі; увиразнюють актуальні методологічні проблеми історико-філософського пізнання; стосуються різноманітних питань академічного релігієзнавства. Журнал заснований кафедрою філософії та релігієзнавства у 1996 р. як частина багатосерійного видання «Наукові записки НаУКМА». З 2018 р. виходить окремим виданням двічі на рік у друкованому й електронному вигляді. Входить до переліку наукових фахових видань України (категорія Б) за спеціальностями 031 «Релігієзнавство» та 033 «Філософія».

 

Ресурси

Бібліотека кафедри історії
Музей історії культури при кафедрі культурології (підрозділи «Давня культура», «Культура і побут населення України»)
Кабінет літератури при кафедрі філології
Кабінет французької мови при кафедрі філології
Кабінет арабської мови при кафедрі філології
Відеокабінет для вивчення іноземних мов при кафедрі філології
Бібліотека філософської та релігієзнавчої літератури, електронна бібліотека текстів та міні-біблотека праць викладачів кафедри філософії та релігієзнавства

Бібліотека кафедри історії

збільшити фото При кафедрі історії створено бібліотеку, яка на сьогодні вже має комплекти найбільш солідної історичної періодики, що виходить в Україні з початку 1990-х. З 2003 р. на кафедрі започатковане створення електронних версій так званих reference-book, тобто комплектів супровідних матеріалів до конкретних курсів, які обіймають як тексти історичних джерел, що досі були практично недоступні студентам, так і відсутню в бібліотеках Києва новітню зарубіжну літературу, зокрема статті з відповідної проблематики.

 

Музей історії культури при кафедрі культурології (підрозділи «Давня культура», «Культура і побут населення України»)

При кафедрі культурології НаУКМА функціонує музей історії культури, який нараховує понад 400 одиниць зберігання основного фонду.
Експонати підрозділу «Давня культура» є результатом навчальної (археологічної) практики студентів на базі Севастопольської археологічної експедиції, Подільської експедиції ІА НАН України, експедиції «Сула» ІА НАН України та Трипільської експедиції ІА НАН України. Частину матеріалів передано інститутом археології НАН України.
збільшити фото
збільшити фото Підрозділ «Культура і побут населення України» представляє результати дослідницької (етнологічної) практики, яка проводиться кафедрою з 1995 року, і зокрема експедиції щодо дослідження взаємодії різних етнічних культур на півдні України, яка постійно діє з 2000 року.
Деякі експонати, здобуті на практиках, були подаровані музею студентами факультету. Низку матеріалів подаровано викладачами та співробітниками НаУКМА (докт. філос. наук професором О.М. Петровою, докт. хім. наук професором М.Т. Бриком). Деякі матеріали передано Рожнівським колеґіумом «Гуцульщина». збільшити фото

 

Кабінет літератури при кафедрі філології

При кафедрі філології функціонує кабінет літератури, в якому викладачами проводяться індивідуальні заняття, консультації та самостійно працюють студенти. В кабінеті розміщена невелика бібліотека, зібрана силами працівників кафедри. Вона включає переважно літературознавчі праці та невелику підбірку художніх творів. Тут студенти можуть ознайомитися з науковими досягненнями своїх колег, за потреби переглянути дипломні чи курсові роботи. У кабінеті для роботи студентів є комп'ютер, приєднаний до мережі Internet. Користування кабінетом літератури полегшує студентам підготовку до семінарів і практичних занять, написання наукових робіт тощо.
Секція іноземних мов має свою специфіку і відповідно — ресурси. Викладачі цієї секції забезпечують викладання іноземних мов (окрім англійської) для студентів усіх факультетів НаУКМА. Під керівництвом викладачів іноземних мов впроваджуються найсучасніші методики викладання арабської, іспанської, німецької, французької, польської, хорватської, чеської мов.

Кабінети французької та арабської мов

При кафедрі постійно працює кабінет французької мови, створений та оснащений комп'ютерною технікою за сприяння Французького Культурного центру у 1999 році; а також кабінет арабської мови, створений та обладнаний у 2001 році за сприяння посольства Арабської республіки Єгипет.

Відеокабінет для вивчення іноземних мов при кафедрі філології

Створений на кафедрі філології у 1997 році і обладнаний відеотехнікою за сприяння Посольства Японії, відеокабінет розрахований на 40 місць і призначений для поліпшення та розширення можливостей вивчення усіх іноземних мов, які пропонує кафедра (крім англійської), а саме: перегляд навчальних відеокурсів, художніх та документальних фільмів, що допомагає активнішому засвоєнню вивченого матеріалу. До процесу модернізації відеотехніки долучилося в 2002 р. Посольство Арабської Республіки Єгипет.

На кафедрі функціонує аудіотека, фондами якої можуть користуватися студенти для кращого засвоєння програмного матеріалу. Як допоміжний засіб при вивченні іноземних мов використовується також кодоскоп.

Кабінет кафедри філософії та релігієзнавства було устатковано коштом ЗАТ Utel протягом 2001 року. Основою кабінету є бібліотека філософської та релігієзнавчої літератури, що включає в себе видання священних текстів релігійних традицій світу; тексти класиків світової філософської та релігійної думки; монографії з історії філософської та релігійної думки народів світу; довідники, словники, підручники, навчальні та навчально-методичні посібники з філософських та релігієзнавчих дисциплін.

Бібліотека філософської та релігієзнавчої літератури, електронна бібліотека текстів та міні-біблотека праць викладачів кафедри філософії та релігієзнавства

збільшити фото Важливим компонентом ресурсів кабінету філософії та релігієзнавства є бібліотека текстів, що зберігаються в електронному форматі. До неї входять класичні тексти з історії філософії та з історії релігій світу; монографічна, довідкова та навчальна література з філософських та релігієзнавчих дисциплін. Наявність зв'язку кафедри з мережею Інтернет дає можливість використання ресурсів різноманітних електронних бібліотек для поповнення бібліографічних та текстових ресурсів кафедральної електронної бібліотеки.

Частина названих ресурсів у співпраці з Науковою бібліотекою НаУКМА представлена для загального використання на сайті Бібліотеки, зокрема, тексти та навчально-методичні матеріали з курсу «метафізика», тексти та довідкові, монографічні і навчально-методичні матеріали з курсу «Історія християнства»
Триває робота з устаткування сторінки електронних ресурсів з інших релігієзнавчих курсів.

збільшити фото Ресурси бібліотеки кабінету філософії те релігієзнавства використовуються в навчальному процесі кафедри під час викладання філософських та релігієзнавчих курсів. Технічне обладнання кабінету створює також можливість для надання науково- та навчально-методичної допомоги як викладачам кафедри, так і студентам (сканування, копіювання, запис текстів на електронні носії).

Серед наукових та навчально-методичних ресурсів кафедри можна також відзначити міні-бібліотеку праць, написаних нашими викладачами. Це індивідуальні та колективні монографії, підручники, навчальні посібники, словники, збірки наукових праць «Наукові записки НаУКМА» та «Маґістеріум», збірки матеріалів наукових конференцій, круглих столів тощо. Зазначені тексти активно використовуються викладачами та студентами у навчальному процесі, багато з них є підручними матеріалами до унікальних авторських курсів, розроблених та впроваджуваних співробітниками кафедри.

 

© 2012-2024 Національний університет «Києво-Могилянська академія»
вул. Сковороди 2, Київ 04070, Україна